צרידות

צרידות

איש חינוך? מרצה? עובד הוראה? – המאמר הזה בשבילך!

מיתרי הקול הם כלי העבודה העיקרי של מורים, גננות ומרצים. כמו כל כלי עבודה, גם מיתרי הקול נשחקים לעיתים עם הזמן והשימוש, מה שגורם לצרידות.

הצרידות מקשה מאד על התפקוד, הן בעבודה והן בשאר המישורים. בני השיח מתקשים להבין אתכם, אתם מתעייפים מאד מהדיבור, לעיתים חשים כאבים חזקים בזמן הדיבור, ולפעמים אף מאבדים את הקול לחלוטין לזמן מה.

קיימים בשוק פתרונות רבים המתיימרים לפתור את בעיית הצרידות, החל מפתרונות טבעיים, כמו שיקויי מרפא וטיפות שונות, עבור בטיפול הקונבנציונלי ותרגילי דיבור אצל קלינאית תקשורת, ועד לניתוח להסרת יבלות על מיתרי הקול.

אך רוב האנשים שהתנסו בפתרונות הנזכרים לעיל, יודעים ששום דבר לא פותר את הבעיה לחלוטין, אפילו לא ניתוח! הצרידות ממשיכה להתלוות ולהפריע, גם אם ברמה קלה יותר.

חלק מהאנשים נאלצים לעזוב את עבודתם בעקבות הצרידות, שכן הם איבדו את היכולת להשתמש בדיבור באופן מסיבי כמו שדורש אופן העבודה שלהם.

סובלים מצרידות? לפחות תרוויחו מזה כסף!

המוסד לביטוח לאומי מכיר בצרידות כ"מחלת מקצוע", כלומר: נכות שנגרמה תוך כדי ועקב עבודה. אם בנוסף על ההכרה, נקבעים לכם גם אחוזי נכות, תוכלו לקבל פיצוי כספי חודשי או חד פעמי, בהתאם לאחוזי הנכות שנקבעו ולגובה המשכורת שלכם.

בנוסף, במקרי צרידות קיצוניים הגורמים להפסקת עבודה, ייתכן שתוכלו לקבל תשלום גם מקרן הפנסיה או מחברת הביטוח שלכם, אם תוכלו להוכיח שהצרידות מהווה גורם משמעותי לאובדן ההכנסות.

אך לפני שאתם רצים להגיש תביעה לביטוח הלאומי, עצרו! הביטוח הלאומי, כמו כל גוף ממשלתי אחר, לא הולך לשלם לכם כל כך מהר…

הוא ינסה להערים עליכם קשיים לאורך כל הדרך: מי אמר שהצרידות היא תוצאה של עבודתכם בהוראה, אולי אתם סובלים מצרבות המשפיעות על מיתרי הקול? אולי הצרידות נגרמה עקב עישון? קיימות סיבות רבות לצרידות, והביטוח הלאומי יעשה כל שביכולתו לקבוע שעבודתכם היא לא אחת מהן.

גם אם כבר הוכרתם כנפגעי עבודה, אם הוועדה הרפואית תחליט שאתם לא מספיק צרודים, או שאפשר להבין אתכם למרות הצרידות, לא תקבלו מספיק אחוזי נכות כדי לקבל פיצוי כספי.

ובל נשכח את הביורוקרטיה… עליכם לחתום על טפסים רבים, למלא שאלונים, ולהחתים גורמים שונים עד להכרה הנכספת ב"מחלת המקצוע", ואם פספסתם סעיף – התביעה מוחזרת אחר כבוד, ויש להתחיל את כל התהליך מהתחלה.

אך אל תיפול רוחכם! בפניה לחברה מקצועית למימוש זכויות, תוכלו לדלג על כל המכשולים. אנשי המקצוע ידעו להנחות אתכם להבאת המסמכים הנכונים ולמילוי הטפסים והשאלונים, וידריכו אתכם כיצד לקבל את הפיצוי המקסימלי בדרך הקצרה והמהירה ביותר. 😊

שתפו
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn